Wszyscy mamy poczucie, że w pewnym sensie świat stoi na zakręcie. Tym samym my jako jednostki często zostajemy poddani próbie.
Każdy z nas codziennie podejmuje trud pracy, dbania o zdrowie, rodzinę, dzieci i ich przyszłość. Staramy się i dążymy do poprawy naszych warunków życia. Świat jednak zaskakuje nas w chwilach gdy się tego nie spodziewamy. Zderzamy się z niesprawiedliwością wypadków, nagłych chorób, zdarzeń losowych, na które nie mogliśmy się przygotować. Zostajemy postawieni przed wyzwaniem niemożliwym do pokonania w pojedynkę. Szukamy wsparcia, życzliwych osób, możliwości, które próbujemy wykorzystać zanim opadniemy z sił, zgubimy motywacje, poddamy się koleją losu, odpuścimy walkę.
Chcemy by wyjście z życiowego zakrętu odbywało się bez poślizgów, a fundacja stanowiła silne oparcie.
Żyjemy w społeczeństwie, które charakteryzuje konsumpcjonizm. Nasza struktura się polaryzuje. Część z nas stać na wiele. Jest też spora grupa, która walczy o godność.
W wyniku dostrzegania tych różnic powstał pomysł sklepu charytatywnego.
Gromadzimy darowizny ludzi dobrej woli, którzy mogą sobie pozwolić na ich przekazanie. Darowizny te przekazujemy potrzebującym lub odsprzedajemy. Z osiągniętych zysków podejmujemy próby wyrównania szans tych, którzy każdego dnia walczą o to by ich człowieczeństwo było czymś więcej niż nazwiskiem zapisanym na kartce.
Żyjemy w dostatku, gromadzimy majątki, osiągamy pozycję, władzę, prestiż. Jednak na drugim biegunie pojawiają się osoby, które w niezawiniony przez siebie sposób, każdego dnia poszukują rozwiązań na wyjście z dołka, odbicie się od dna, odzyskanie własnej tożsamości.
Wierzymy, że darowizny nieużywanych przedmiotów mogą generować pomoc dla osób w potrzebie. W ten sposób tworzymy trwały mechanizm, w którym osoby o stabilnej sytuacji finansowej zabezpieczają potrzeby osób na życiowym zakręcie znajdujące się w naszym otoczeniu.
Każda nasza pomoc będzie jednak prowadzona w odpowiedzi na zdiagnozowaną potrzebę. Nie wspieramy osób, które poprzez brak ambicji, świadomie i cynicznie zamierzają wykorzystywać pomoc społeczną i wsparcie innych osób.
Idea sklepu charytatywnego stanowi praktyczne wdrożenie drugiej zasady idei ZERO WASTE: Reduce, Reuse, Recycle. Sprzyjamy rozwiązaniom drugiego obiegu rzeczy. Zachęcamy do wykorzystywania przedmiotów używanych, poszanowania wysokiej jakości, ograniczania konsumpcjonizmu.
KONTAKT
SKLEPY
ul. Ofiar Terroru 76 44-280 Rydułtowy
ul. Korfantego 11 (wejście od ul. Zamkowej) 44-200 Rybnik